گروه خبري : مقالات
تاريخ انتشار : 1394/11/19 - 17:42 كد :15
عکس و عکاسی کودک (قسمت دوم )
عکس و عکاسی کودک (قسمت دوم )

عکس و عکاسی کودک

در مبحث پیشین  در باب عکس و عکاسی کودک  مطالبی را بعرض هنر دوستان رساندیم ، در این قسمت نظر شما را به ادامه مباحث جلب میکنیم.

قبل از فشردن دکمه شاتر ، در مورد عوامل موثر در گرفتن یک عکس خوب از کودک خود  بیشترتوجه کنید، بطور مثال گرچه موضوع عکس شما عکاسی از کودک است لیکن به زمینه پشت  سوژه و نحوه قرار دادن آن در کادر عکس کودک باید توجه کافی داشت .

یک) آیا پس زمینه عکس کودک ارتباطی از نظر سادگی و شلوغی ، همچنین همخوانی رنگ و دکور با لباس کودک دارد .؟

دو) زاویه دید دوربین چه تاثیری روی عکس دارد و آیا لازم است کادر بندی موجود عکس کودک را حفظ کنیم یا اینکه خروج شیعی از کادر یا اضافه کردن چیزی به آن ضرورت دارد .

سوم ) ارتفاع دوربین نسبت به کودک بخوبی بررسی شود شما با تغییر ارتفاع دوربین نسبت به کودک می توانید عکسهای متفاوتی بگیرید و هر یک از این عکس ها احساس جدا گانه ای   را در بیننده بوجود می آورد .

چهار) سعی کنید همیشه با زاویه ای عکس بگیرید که کودک شما بخوبی دیده شود و زیبایی های او را به بهترین شکل به  تصویر بکشد.

کادر بندی :

کادر بندی تصویر به چند منظور انجام میشود

اول : زیبایی

دوم : ایجاد تصور عمق در بیننده عکس

سوم: جلب توجه بیننده  به موضوع اصلی عکس

برای عکاسی از کودکان ایجاد تصور عمق در کادر می تواند عکس ها را هر چه زیباتر و واقعی تر نمایان کند در صورتیکه کادر عکس کودک دارای پرسپکتیو مناسبی باشد تصور عمق را به بیننده عکس القاء می کند.

کادر بعضی عکسها باید عمودی و بعضی  افقی باشد .

کادر تصویر را همیشه طوری انتخاب کنید که عکس حاصل نشانگر قاب و احساس مورد نظر شما باشد. برای درک بهتر موضوع می توانید یکی از عکسهای کودک را هم بصورت افقی و هم  بصورت عمودی عکاسی کنید، گر چه عکسها تحت شرایط مساوی گرفته شده اند لیکن نحوه تغییر در کادر بندی هر یک ،احساس خاصی را در بیننده بوجود می آورد . شما در یک تصویر افقی احساس وسعت و آرامش را در بیننده ایجاد می کنید و به همین نحو قادر می باشید که با گرفتن عکس عمودی روی تصور عمق میدان عکس تاکید کنید .

در کادر بندی عکسها توجه به موضوع اصلی عکس یعنی کودک بسیار مهم است و از قراردادن اشخاص و یا اشیاء بشکل نصفه و نیمه در کادر های افقی یا عمودی  اجتناب کنید.

همچنین در نوشتن این مقاله  فرض بر عکاسی با دوربین های ( دی اس ال آر )  در مد عکاسی خودکار گرفته شده است و در این حالت (عکاسی خودکار) بسیاری از تنظیمات دوربین  همچون فوکوس یا وضوح یابی تصویر ، سرعت شاتر ، ایزو یا حساسیت به نور ، تنظیم دیافراگم  و قدرت تابش فلاش داخلی دوربین ، جهت عکاسی  بعهده شما  نبوده و ما هم از توضیحات آنها در اینجا صرف نظر کرده ایم .

منبع خبر : آتلیه تخصصی کودک ماناد
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آتلیه عکاسی ماناد می باشد