گروه خبري : مقالات
تاريخ انتشار : 1394/12/05 - 19:11 كد :20
نکات قابل توجه در آتلیه عکاسی از کودک
نکات قابل توجه در آتلیه عکاسی از کودک

نکات قابل توجه در آتلیه عکاسی از کودک

نور سنجی عکس کودک :

سرعت شاتر دوربین عکاسی و دریچه ی دیافراگم را طوری باید انتخاب کرد که به مقدار لازم نور به عکس برسد . در این مورد چون اساسی ترین مسأله سرعت عکس برداری از کودک است ، لذا توصیه می شود وقتی بی حرکت ماندن کودک در برابر دوربین برای او مشکل باشد بهتر است از دیافراگم بسته صرفه نظر کرد و با دیافراگم باز از کودک عکاسی کنیم تا با امکان استفاده از سرعت های شاتر بالاتر، تکان خوردن های او را در هنگام عکاسی  بی اثر کنیم .

 فوکوس در آتلیه عکاسی کودک :

در عکاسی از کودکان مخصوصاً در مواردی که نمای درشتی از کودک کادر بندی شده است ،  معمولاً فوکوس عکس را باید روی چشم کودک تنظیم کرد و از دیافراگم های خیلی باز باید اجتناب نمود زیرا ممکن است قسمت هایی از کودک خارج از میدان وضوح قرار گیرد همچنین عکاس در مدتی که مشغول آماده کردن دکور و نور های آتلیه است ، باید توجه کند که کودک وضع قرار گرفتن خود را تغییر ندهد زیرا با کوچک ترین حرکت کودک ، تنظیم مجدد فوکوس و همچنین نور های آتلیه لازم است  ، از این رو کارهای مذکور باید همواره در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود که خستگی کمتری در هنگام عکاسی از کودک برای او ایجاد شود .

محل قرار گرفتن دوربین :

پیش تر گفته شد که عکاس کودک باید بهترین نقطه ی دید را در کودک بیابد و ارتفاع دوربین نسبت به سوژه نیز در این مورد اهمیت زیادی دارد ، برای بعضی از کودکان متناسب با چهره و دکور عکاسی آنها ، زاویه ی  دید بالا و برای بعضی دیگر زاویه ی دید پایین مناسب تر است اما در اکثر مواقع موقعیت هم سطح با چشم کودک نتیجه ی بهتر و رضایت بخش تری در عکاسی از کودکان می دهد و البته به طور کلی یگانه راهنمای عکاس در این مورد تجربه و حس هنری اوست .

ضمینه یا فون آتلیه عکاسی کودک :

یکی از عناصر اصلی و اساسی عکاسی کودک ، ضمینه ی عکس است که هر قدر در انتخاب زمینه ی مناسب و زیبا بیشتر دقت شود نتیجه بسیار بهتری بدست خواهد آمد . لازم به یادآوری است که ضمینه مناسب و هماهنگی کاملی با کودک و دکور عکاسی آن داشته باشد ، که توجه و دقت را از موضوع اصلی یعنی عکس کودک منحرف نکند .

در مواردی استفاده آگاهانه نور در ضمینه ی عکاسی کودک ، می تواند نتیجه را بسیار جذاب و زیبا تر کند. همچنین در هنگام عکاسی از کودک  باید کوشید تا او خود را کاملاً آسوده و آرام احساس کند و حالات کودکانه ی خود را آشکار سازد .

منبع خبر : آتلیه تخصصی کودک ماناد
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آتلیه عکاسی ماناد می باشد